Dirvos tręšimas: naminis kompostas ar prekybinės trąšos?

kompostasGeram derliui būtina kokybiška dirva. Jos tręšimui naudojame įvairias priemones ir skirtingų rūšių trąšas. Tiesa, vis daugiau sodininkų ragina atsisakyti pirktinių trąšų ir naudoti nuosavą kompostą. Šis ne tik rūpinasi dirva, bet ir padeda atsikratyti nereikalingų atliekų. Žinoma, negalima pamiršti ir kitos medalio pusės – kompostas gaminamas gana ilgai, reikalauja mūsų dėmesio ir darbo, tuo tarpu prekybos centruose parduodamos trąšos gali būti naudojamos tą pačią minutę.

Jei nusprendėte išbandyti prekybines trąšas, būkite atsargūs! Pasikonsultuokite su šios srities specialistais, kad įsitikintumėte, jog pasirinktos medžiagos iš tiesų tinka jūsų sodui. Itin stiprios trąšos gali pakenkti augalams, be to, daugelis cheminių trąšų yra nuodingos, todėl jų nerekomenduojama naudoti daržovių tręšimui. Tiesa, prekybos centruose parduodamos trąšos turi savų privalumų – pirmiausia, jums nereikės gaišti laiko trąšų gamybai, o nuėję į parduotuvę galėsite rinktis iš itin plačios trąšų pasiūlos, atitinkančios tiek didžiųjų ūkininkų, tiek smulkių sodininkų poreikius. Paprastai minėtųjų trąšų naudojimas nesukelia rimtesnių sunkumų, o pats mišinys nėra brangus.

Nors prekybinės trąšos turi daugybę privalumų, specialistai rekomenduoja nenuvertinti namuose gaminamo komposto. Kompostavimas yra vienas praktiškiausių atliekų panaudojimo būdų, užtikrinantis ilgalaikę grąžą. Naminis kompostas vertinamas dėl itin aukštų ekologijos rodiklių – tai puiki trąša, tinkanti įvairiai dirvai ir skirtingos augmenijos brandinimui. Be to, kompostas gali būti naudojamas ir kambaryje auginamoms gėlėms. Didžiausias komposto trūkumas – gana ilgas brandinimo laikotarpis, paprastai besitęsiantis nuo vienerių iki dviejų metų. Be to, visuomet lieka rizika dėl komposto kokybės. Prastai parinktos atliekos, netinkama vieta arba užmiršti kompostavimo darbai gali negrįžtamai pakenkti brandinamoms trąšoms.

Jei norite pagaminti išties vertingą kompostą, skirkite laiko jo brandinimui. Pirmasis jūsų darbas – parinkti kompostui tinkamą vietą. Rekomenduojame rinktis nuošalesnę kiemo vietą, esančią šešėlyje. Kompostui naudokite specialią dėžę arba iškaskite duobę. Ant pagrindo paklokite maždaug 18–23 cm sluoksnio augalinės kilmės medžiagų (popieriaus skiaučių, šakelių, žolių ir t. t.). Galite naudoti ir statmenai sustatytas plytas. Nepamirškite reguliariai vartyti komposto, kad užtikrintumėte tinkamą oro cirkuliaciją. Ypatingą dėmesį skirkite drėgmei. Specialistai tvirtina, kad ji visuomet turėtų siekti apie 50 proc., o pati kompostuojama medžiaga turi priminti drėgną išspaustą kempinę. Jei norite pagaminti aukščiausios kokybės mišinį, jums bus reikalingos papildomos trąšos, t. y. jei kompostuojate žaliąsias sodo atliekas, greičiausiai jūsų kompostas prisotintas azoto, tačiau jam trūksta kalio ir fosforo. Subrendęs kompostas yra sijojamas retu tinklu, atskiriant akmenukus, šakas ir kitas kietąsias priemaišas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.