Kaip tinkamas apšvietimas veikia darbingumą?

šviestuvai,Kiekvienas žmogus stengiasi sukurti jaukias ir komfortiškas darbo ir namu erdves. Vienas iš būtiniausių akcentų kuriant jaukumą yra tinkamai parinkti šviestuvai. Juk šviesa be tiesioginio biologinio poveikio, taip pat didelę įtaką daro ir mūsų nuotaikai bei darbingumui. Taigi, visai ne keista, kad šiandien tiek daug dėmesio gauna šviestuvai, tinkamas jų parinkimas ir visa vadinamoji šviesos estetika.

Šiandien šviesos poveikis žmogaus organizmui yra visuotinai pripažįstamas. Nors tai ir pagrįsta fiziologiškai, vis dėlto šviesa smarkiai susijusi su žmogaus psichologine prigimtimi. Apšvietimas keičia mūsų elektroencefalogramą, daro įtaką centrinei nervų sistemą, taip pat ir įvairioms organizmo funkcijoms. Netgi įrodyta, kad šviesa tiesiogiai veikia širdies ritmą ir insulino kiekį kraujyje.

Žmogaus nervų sistema sukurta taip, kad reaguotų į šviesą, kuri patenka į akis. Tuomet siunčiamas signalas mūsų biologiniam laikrodžiui, reguliuojančiam daugelio organizme vykstančių procesų ritmus. Ypač svarbūs yra darbingumo, miego ir kėlimosi, nemigos, nuotaikos, nuovargio ciklai. Dažnai dėl žmogaus regos persitempimo, bendro nuovargio, apatijos ar galvos skausmo yra kaltas būtent apšvietimas – tiek nepakankamas, tiek ir per ryškus. Kai kuriems žmonėms galvą pradeda skaudėti net ir dėl menkiausio mirgėjimo, kurį skleidžia šviestuvai, t. y. dėl netolygios šviesos.

Nuo kokybiškai ir tinkamai suprojektuotos šviesos patalpoje tiesiogiai priklauso ne tik komfortiška darbo vieta, tačiau ir visas darbo produktyvumas. Nors iki šiol buvome įpratę prie tradicinių apšvietimo sprendimų, šiandien jie nebeatitinka modernios darbo vietos apšvietimui keliamų reikalavimų. Be to, neretai tradicinis apšvietimas gana ryškiai kontrastuoja su originaliu šiuolaikinių biurų interjeru. Tinkamai apšviesta darbo vieta yra būtina. Ir visai nesvarbu kas tai – biuras, kambarys namuose ar gamybinės patalpos.

Apšvietimas visada turi užtikrinti žmogaus darbingumą. Tai priklauso ne tik nuo šviesos ryškumo, bet ir nuo jos kokybės. Svaru, kad darbo vietoje apšvietimas būtų pakankamas – ne per ryškus ir ne per blankus, taip pat jis turi būti tolygus, nekontrastingas, neturi mirgėti. Šviesos atspalvis turi būti ne migdantis, o gaivinantis. Jei darbo vietoje įrengtas tinkamas apšvietimas, išauga darbuotojų komforto pojūtis ir motyvacija dirbti, o svarbiausia − padidėja bendrasis darbo našumas.

Norint sukurti kokybišką apšvietimą labai svarbu atsižvelgti ne tik į jo veiksmingumą, patogumą ar ekologiškumą, bet taip pat ir į tokius aspektus kaip spalvinių duomenų kitimas, atsižvelgiant į laiką, komfortiškumas, gera savijauta, sveikata bei saugumas. Šie nauji apšvietimui keliami socialiniai bei higieniniai reikalavimai bus labai svarbūs kuriant darbo vietos ar namų apšvietimą ateityje.

Kad  ateityje būtų sukurti tokie šviesos šaltiniai, kurie būtų orientuoti į poveikį žmogui, būtina išspręsti klausimus susijusius su tuo, kaip turi būti suderintas apšvietimo intensyvumas, šviesos šaltinio spalvos spektras, atsižvelgiant į konkrečias skirtingos erdvės sąlygas. Labai svarbu tiksliai ištirti, kokie pojūčiai būna sukeliami tam tikros šviesos spinduliavimo metu, ar ilgai veikiantis spinduliavimas gali sukelti neigiamų padarinių žmogaus organizmui, kaip projektuojant apšvietimo sistemas atsižvelgti į dienos šviesą ir pan. Nors šiandien jau yra pradėti intensyvūs šviesos šaltinių, jų įtakos žmogui bei sąlygų tyrinėjimai, tačiau šia kryptimi orientuota šviesos šaltinių gamyba ir taikymas gali užtrukti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.